تقدیر موروثی

دیروز نه ناهار خوردم نه شام! هر کدوم از غذاها رو یه تغییری داده بودن که من دیگه دوستشون نداشتم!لجبازیم هم گل کرده بود و به جاش چیپس خوردم!

امروز که بیدار شدم یه بسته مرغ از فریزر درآورده بود تا یخش آب بشه! گفت هر جوری دوست داری درستش کن که غذا بخوری! و تا ساعت 12 خبری نشد و مطمئن شد که من دست به اون بسته ی چندش آور نمی زنم و خودش دوباره دست به کار شد و برام تو تابه ی مخصوص سرخ کردنی های بدون روغن آمادش کرد! برای اینکه بهم ثابت کنه که دارم مسخره بازی درمیارم پرسید نمک و فلفل هم بزنم و گفتم من تا حالا غذا درست نکردم اگر باید بزنی خوب این کارو بکن! برخوردم ناعادلانه بود ولی توی لجبازی آدم به این فکر نمی کنه!

... امروز که داشت اعتراف می کرد که به خاطر ما قید تحصیل تو انگلیس رو زده باهاش بحث کردم که این چیزی نیست که با افتخار تعریفش می کنی! اونم برای بچه بزرگ کردن! گفت آره فکر می کرده بچه هاش رو درست بزرگ کنه شاهکار مهمیه! گفت اگه می دونستم تهش می شن شماها، این کارو نمی کردم!

این رو به حالتی از حرص خوردن می گفت که انگارمی خواست ثابت کنه که ما باید سپاس گزار باشیم! جوابم رو با مثال زدن دوستان دیگر خودمون (من و برادرم) که والدینشون ادامه تحصیل رو در خارج به جای ایران موندن و بچه بزرگ کردن انتخاب کرده بودن و حالا بچه های موفقی داشتن ادامه دادم! و گفتم خیال می کنی خیلی موفق بودی که به من هم توصیه می کنی که اهم و مهم کنم و رسالت بچه داری رو انتخاب کنم؟ تازه کلی بزرگشم می کنی و می گی مربی بودن خیلی مهمه؟! بعد دیگه صدام می لرزید! از اینکه مجبور باشم من هم همین کار رو بکنم ترسیدم!

یاد مکالمه ی اون روزمون افتادم! درست چند متر اون طرف تر داشت به من می گفت من هم می خواستم وزیر بشم ولی دیدم کارای مهمتری هم دارم!مطمئنم که این رو نه برای فرار از سختی کار انجام داده بود! چون خیلی مصمم تر از اونیه که گاهی من میشم!سرشم مثل من درد می کرده برای کارایی که من می کنم! حتی اگر بهش نخوره! خبرنگار بوده! از فعالای انجمن اسلامی بوده! حتی مسافرتهای جهادی اول انقلاب رو هم رفته که خیلی دخترها اون موقع و حتی خود من الان نمی رم!

دلم سوخت! نمی دونم برای چی؟ برای خودم؟ برای اون؟ برای اینکه گاهی با چنان ذوقی از فرصتهای زندگیش می گه که به خاطر بچه ها و شوهرش از اونها گذشته؟ برای آینده ی شاید شبیه اونه خودم؟!

یعنی تقدیر هم موروثیه؟

پ.ن: توصیه نکنید که باید بهتر رفتار می کردم! ممنون!

/ 17 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مرند

این دنیا دار مکافاته. مکافات یه چیزی اونیه که اون می کشه، مکافات تو چیزیه که بعدا خواهی کشید. پس بچرخ تا بچرخید

صومعه

سلام یاد بگو و مگوهای خودمون (من و مادرم) افتادم چقدر بهش بد میکنم وقتی ....

Maede

Baba ma begu magu nakardim aslan

محض یار مهربان

سلام.با خوندن نوشته ات اولین چیزی که ذهنمو مشغول کرد تصور حالت طرف مقابلت بود وقتی که براش مادران دوستات رو مثال میزدی؟اینکه اون موقع از ذهنش چی گذشته ؟از خدا خواستم که هیچوقت منو تو این شرایط قرار نده که به بهانه گفتگوی دموکراتیک این طوری دلم بشکنه!توی این چرخه وراثت خیلی وقته که جهش رخ داده و باعث تغیرات زیادی هم شده.اینکه" هميشه اول به فكر خودمون باشيم و نه ديگران" از محصولات اين جهش است.نه اين تقدير موروثي نيست كه اگر بود وضعمان خيلي بهتر از اين مي شد.

نجوا

اومدم يه حرفي بزنم، موندم چي بگم!؟! حقيقت اينه كه حالتت كاملاً برام قابل دركه! خب خود منم تاحالا چنين برخوردايي كردم (شايد زياد!!)،‌ واسه اين قصد به قاضي رفتن و اينا رو ندارم، يعني اصلاً حقشو به خودم نميدم! ضمن اينكه شرايط و موقعيتت رو نميدونم! يه جورايي ميتونم بهت حق بدم اما اگه تو حالت الان تو خودم رو نذارم يا تجربه‏ش نكرده بودم، شايد اينطور نبود! ميدوني؟! يه چيزي رو مطمئنم؛ هرچي بهم ميرسه (چه خوب و چه بد) از شاد كردن يا ناراحت كردنه پدر و مادرمه! هرچند به روم هم نيارن، اما يه لحظه كه دلشون بلرزه... واي من! مطمئن باش موفقيت‏هايي هم كه كسب ميكني هرچند نتيجه تلاش خودته اما از دعاي خير اونهاست كه ارزشمند و موندني ميشه! بعد اينكه ميدونم كه وقتي پدر يا مادر شدن رو مي‏پذيري بايد منتظر چنين برخوردايي باشي،‌ چون هرچقدرم كه سعي كني كار درست رو انجام بدي اما يه جا ممكنه اشتباه كني و بچه‏ي تو اينو ميفهمه. (شايد واسه یه چنین برخوردایی هميشه میترسم از والد شدن! خودم چی بودم که بچه‏م بخواد باشه! و مطمئناً اون خيلي بدتر از من خواهد بود!) حسم اينه كه واسه يه چنين چيزي بيشتر دلت سوخت؛ واسه اينكه تونستي خود آي

نجوا

اِ، چرا اينجوري شد؟!!؟ ميخواستم خصوصي بفرستم. حالا اگه صلاح دونستي خودت خصوصي‏ش كن، پليز [چشمک] يا حق!

بی خیال

بامزه[چشمک]

نجوا

اِ؛ چه جالب! شما خصوصي‏ها رو عمومي ميكنين؟؟![سوال] نميدونم صلاح‏ش چي بوده و قرار بوده چي رو نشون بدين اما هرجور راحت‏ين![چشمک] راستي الان متوجه شدم كه كامنت اولي‏م نصفه اومده،‌ الان يادم نيست دقيقاً چي بود،‌ فقط انقدر بگم كه جمله‏اي كه نصفه‏ست اينجور تموم ميشه؛ "آينده‏تو تصور كني" (فكر كنم اين بود) موفق باشي.

نارنگی

دوست نادیده من هم مدرسه ای نمیگم من بچه خلفی بودم و اصلا بگو مگو با مادرم نداشتم اما حالا که مادرم حالا که از درس و کار گذشتم و تو خونه نشستم حالا که از صبح تا شب به او فکر میکنم .حالا که برای هر غذا نخوردنش خودم رو سرزنش میکنم حالا که تواناییهاش رو از اون و کم کلریهااش رو تو کم گذاشتن های خودم میبینم ... اما وقتی مطلبت رو خوندم دلم شکست برای خودم و برای تمام مادر هایی که بی منت توی خونه موندن تا من و تو و اوهایی رو در ارامش و امنیت خونه بزرگ کنن بدون دادن این استرس دائمی زود بیدار شدن های کودکی .برای حفظ ارامش صبح گاهی برای اینکه.... اگر ماردت گفت میتونسا وزیر یا وکیل باسشه باور کن که میتونست و قصدش هم این نیست که بگه من به خاطر تو نکردم فقط قصدش اینه که بگه من کم از باقی ادمها نبودم اما مصلحت رو در کنار گذاشتن دیدم نه کنار گداشتن رو از ضعف یک روشنگری

نارنگی

من توصیه کردم تو هم به من توصیه کن تا همیشه یادمون باشه منصفانه قضاوت کنیم عشق والدین نمون رو