فکرهای بعد از سفر

این چند روز به عنوان اولین رویارویی من با مدرنیته ی متفاوت از اون چیزی که تو جامعه ی خودمون داشتیم (نگین مدرنیته کجا بود که من چون هند رو دیدم میگم تو "سطح عمومی جامعه" ی ما مدرنیته بیشتره) فرصت خوبی بود برای فکر کردن! به مسیر! به راهی که اولش هم شاید نباشیم! به نوشته ها و پیش بینی های گل بانو و دکتر رضوانی!

این چند روز شاید بیشترین کسی به یادش می افتادم دکتر رضوانی بود! و نوشته هاشو یادآوری می کردم و اینکه اگر واقعا قرار بر انتخاب بود، چه می کردم؟!

انکار نمی کنم که هوس برانگیز بودن زندگی در جایی که فرهنگ و تکنولوژی خیلی بالاتر از اینجاس آدم رو به فکر فرو می بره! اما از اون طرف نکته ای که به هر کسی که حرفش پیش اومده گفتم رو تکرار می کنم که ما همه مون هر روز غر می زنیم از نابسامانی فرهنگی و اجتماعی در کشورمون! و چاشنی حرف رو هم خاطرات خودمون می کنیم و معرکه می گیریم! اما چند بار فکر کردیم که این حالتی که ما تعریفش می کنیم از جایی که حق با ما بوده و بی فرهنگی سایرین حقمون رو ضایع کرده، برعکس هم داره! چقدر مواقعی که ما کوتاهی کردیم رو یادمون می ره! از نظر فرهنگی و اجتماعی و حتی علمی!

و درست به خاطر همینه که آموزش حرف اول رو می زنه! حتی اگر به نظر خشک بیاد ولی لزوم اجرای قوانین را باید مد نظر داشت! کاری ندارم به اینکه قوانین ما ناقصن ولی همینی رو هم که هست بیشتر به بچه هامون یاد می دیم چه جوری از زیرش در برن تا یاد بدیم چه جوری اجراش کنن و بقیه رو وادار به اجرا کنن!

خب یک چیزی رو مطمئنم که هنوز هم به تجربه ی زندگی در جایی غیر از ایران برای مدت محدود 4 تا 6 سال فکر می کنم! ولی همچنان معتقدم که کار رو باید اینجا انجام داد! هر چند امیدوارم اون موقعی هم که تو شرایط واقع شدم همین نظر رو داشته باشم!

 

/ 41 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مائده

خب اون چند سال گذشته! این دوستان لزوما هم دانشگاهی های من نیستند هر چند دانشگاهین! اما زندگیشون رو هم تشکیل دادن بر مبنای همین هدف! همون هدف والا :)) نه من نه هیچ کدوم از این دوستان قائم به فرد کار نمی کنن!‌ولی با هم کار می کنند! به گمانم این طور فکر کردنی که شما می فرمایید مال الان نیست مال همون چند سال پیشه که تصمیم گرفتیم این کارها رو بکنیم! که خدا رو شکر اون موقع خدا فکرش رو تو ذهنمون انداخت!

[لبخند]

هدفتون هر رور متعالی تر اتحادتون هر روز پایدارتر سرعت رسیدن به هدفتون هر روز بیشتر خدا را شکر که یه عده ای هنوز هستند که مثل شما فکر می کنن و عمل هم

مائده

سپاس

ب . اسماعیلی

باید دید مدرنیته با ایدئولوژی خانم دکتر ما چه می کنه ... بی صبرانه منتظرم.

مائده

دیگه ردپایی از خودتون نمی ذارین آقای اسماعیلی! کم پیدا شدین!! مشتاق دیدار!( حتی اینترنتی) کلن الان در حال مطالعه ام ! فکر می کردم می شود مدرنیته را پالایش کرد و با ایدئولوژی سازگار!‌ ولی از قرار راه حل چیز دیگریست! کتبی به دستم رسیده اند که خلاف این را می گویند و معتقدند فرهنگ مدرنیته دقیقا ارکانش خلاف همان ایدئولوژی است! گویا کار خیلی سخت تر است! :)

به نظرم اگه مدرنیته را فقط تغییر ابزار زندگی بشر بدانیم نه تعریفی برای فلسفه زندگی بشر مدرنیته هیچ منافاتی با ایدئولوژی یک مسلمان ندارد که هیچ اتفاقا بسیار منطبق هم هست و ایدئولوژی او مدرنترین دنیا را می طلبد یه نگاهی بندازیم به 25/27 علم که در زمان آقا قرار است بشر بهش دست پیدا کند آن وقت این مطلب محکم تر هم می شود علاوه بر این که تاریخ مسلمانی هم نشان می دهد که مدرنیته یه زمانی زیر سکان داری مسلمان ها بوده نه اروپای قرون وسطی مدرن فعلی

میشه این کتبی را که تو این جمله توصیف کردی معرفی کنی: "کتبی به دستم رسیده اند که خلاف این را می گویند و معتقدند فرهنگ مدرنیته دقیقا ارکانش خلاف همان ایدئولوژی است"

مائده

اسم یکیش که تا حالا 50 صفحه شو خوندم " علل تزلزل تمدن غرب" می باشد! البته خودم هم سوالاتی دارم در موردش و بعضی جاهاش هم اعتراض دارم!‌ولی کلیتش خیلی زیر سوال نمی ره!

زهرا .ک

[نیشخند]