عقیده یا نگاه؟

نگاه انواع دارد و اقسام.

( طبق چیزی که اینجا نوشت هام و مستقل از تعارف لغت نامه ای نگاه آن چیزیست که عقیده بر مبنایش شکل میگیرد)

در هر زمینه ای. سیاسی. فرهنگی. اجتماعی و ....

گاهی از بیرون یک نگاه مذموم که نه ولی حداقل غیر قابل قبول است.یک عقیده پذیرفتنی نیست. 

بعد از نزدیک نه اینکه درست شود نه. می فهمی خب با این نگرش و نگاه این عقیده بیراه نیست. شاید خروجی های دیگری وجود داشت هباشد ولی این یکی نامحتمل نیست.

عقیده را شاید بتوان کمی زاویه اش را تغییر داد. به قول ما دندانپزشک ها تیلت آن را عوض کرد ولی نگاه را نه. نگاه حاصل عمری تفکر است و تعدادی انتخاب. 

حالا مسئله این است که باید با عقیده کنار آمد یا نگاه؟ یا درست تر اینکه کجای این دو بخش محل اصطکاک آدم های با هم است؟ عقیده یا نگاه؟

 

/ 3 نظر / 95 بازدید
نعمت زاده

مقدمه واجب واجب است و این مهم اختیاری است.وقتی در مقدمه چنین گفته شده ماباقی متن محل ان قلت است: طبق چیزی که اینجا نوشت هام و مستقل از تعارف لغت نامه ای نگاه آن چیزیست که عقیده بر مبنایش شکل میگیرد)

bakhial

اتفاقا برعكس. نگاه را ميتوان عوض كرد اما عقيده باور است. در حد عين اليقين. براي همين گفته اند زاويه ديدت را عوض كن و نيمه پر ليوان را ببين عقيده اي تو را ابدي ميخواند و ديگري تو را مادي ودنيايي. عقيده اي به تو ميگويد كه صبح كه جستي از خواب دنبال معاش بروي و ديگري توجيهت ميكند كه نه! به هر علتي عقيده اي تو را مجذوب ميكند و ديگري متنفر.... اما اين كار را نگاه نميكند... ته ته نگاه نيمه ي پر و خالي ست

م.ب.ن

والا فک میکنم توی علم مدیریت این تفکر وجود داره که: شما با توجه به عوامل درونی (مثل شخصیت، تربیت، وراثت) و عوامل بیرونی (محیط، آموزش و ...) یک سری از مسائل را به صورت عقلی و حتی ... منطقی (نه لزوما عقلانی) و موجه می شمارد. این عقیده و ایمان از بدو تولد در شخص وجود دارد و با وی بزرگ و تکمیل میشود و هرچه میگذره کمتر قابلیت تغییر پیدا میکنه. پس عقیده مقدمه است یا اساس و پایه تفکرات شخصه اما "نگاه" برخلاف عقیده که بیشتر منبعی درونی داره و به دورن شخص مربوط میشود نگاه منشأ بیرونی داره. یعنی نگاه آدم ها به مسائل در موقعیت های مختلف رخ میده، مثلا در یک اتفاق چند نوع نگاه رو میشه مد نظر قرار داد اینکه هر کس کدوم رو انتخاب میکنه زاییده اعتقادشه. یعنی افراد بر اساس عقیده شان، یکی از نگاه های موجود به واقعه ای رو انتخاب میکنند. لذا نگاه زاییده عقیده است، و هیچ گاه با عقیده اصطکاک پیدا نمیکنه!!! البته با این تعارف و الفاظی که من به کار بردم