یک اشتراک من و سلحشور

"به نظر من وتمام ولایتمداران جایزه گلدن کلوب جدایی نادراز سیمین هیچ افتخاری برای کشور وملت ما نیست ."

از مصاحبه سلحشور 

جدا در عجبم از دوستانی که فکر می کنند خود فیلم است که جایزه برده است! 

فیلمی که در همه جایش دارد می گوید که من و شمای ایرانی هر جا منافعمان بطلبد دروغ می گوییم، عین آب خوردن، - حتی اگر به فرض محال واقعیت داشته باشد- جز سیاه نمایی و خراب کردن ما ایرانی ها معنی دیگری هم دارد؟

لذت می برم که همین دوستان ادعای ناسیونالیسم و مملکتی با قدمت فلان هزار سال می کنند! فلان هزار سال سابقه ی چی پشت سر این فیگور ناسیونالیستی شماست که باعث می شود بروید در مجامع بین المللی داد دروغگویی هم وطنانتان را سر دهید؟

واقعا فکر می کنید اگر آن حمایت جریان سبز از این فیلم نبود، فرهادی و معادی آن سر دنیا دستشان به گلدن گلاب می رسید؟ 

 

من و امثال من افتخار که نکردیم هیچ، یاد نوبل گرفتن شیرینعبادی برایمان زنده شد!

حالا وقتی قصه جذاب تر خواهد شد که از بودجه ی بیت المال مسلمین بروند استقبال این آدمها، موقع برگشتشان!

 

پی نوشت: جایی برای بحث نمی بینم که اظهر من الشمس است موضوع! 

فقط اینکه خدا را شکر می کنم که جماعت آن قدر آزادند که بروند و جایزه جهانی آمریکاییشان را بگیرند و عکسهای یادگاریشان را هم بگیرند و برگردند.

و دیدم که جریان ظاهر پسندی دین تا جایی پیش رفته که اعتقاد داشتن آدمها کلا محدود می شود به اینکه عذاب وجدان پاکی و نجاست مردی را بگیرند که بی اجازه ی همسرشان آمده اند نگهش دارند. یا بعد هزار کار کرده و نکرده عذاب وجدان بگیرند که به قرآن قسم بخوریم یا نه! 

این هم شد معنای دینداری!

و

.

.

.

بگذریم! 


/ 12 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کاویان

این که یه مرد فقیر زیر فشار اقتصادی که دولت خدمتگداز هر روز بیشترش میکنه و در واویلای بیکاری در آستانه از دست دادن مشاعرشه و راضی میشه دیه فرزند متولد نشده-اش رو بگیره و به یه زخمی بزنه؟ اگه بیاد قاطی دوستان شما و برای روزی چندصدهزار تومن مردم رو کتک بزنه پدر بهتریه برای دخترش؟ این که یه پدر به خاطر دروغ گفتن اعتبارش رو پیش دخترش از دست بده؟ اگه دختره بگه آفرین بابا. چه کار خوبی کردی ارزشهای دینی که حضرتعالی ریشش رو گذاشتی رو پررنگتر میکنه؟ این که یه زن مومن از مرجع تقلیدش برای شستن پیرمرد کسب تکلیف کنه؟ اگه پیرمرد رو تو مدفوع و ادرار خودش رها کنه، دینش از تماس با نامحرم حفظ کرده؟ این که کسی که به قرآن اعتقاد داره با خودش کلنجار بره که آیا قسم بخورم یا نه؟ متوجه جایگاه قرآن نیستین بین خانواده-های معتقد؟ خب دیگه چه مرگته مرد حسابی؟ اگه اصغر فیلمنامه رو دزدیده بود و ساخته بود راضی میشدی؟

کاویان

این رو برای آقای سلحشور نوشتم برای شما هم تکرار میکنم که به نظر میاد که هیچ تعریف درستی از واژه واژه-ی نوشته-تون ندارین و گمان هم نمیکنم که فیلم رو دیده باشین و یا اگه دیده باشین هرگز زحمت تفکر رو به خودتون راه داده باشین. صد البته تعصب کوری که شما و دوستانتون رو فرا گرفته اجازه تفکر رو نمیده. و اما بعد، مختصری که برای جناب سلحشور نوشتم: ضدیت؟ با اعتقادات مردم؟ توهین؟ به فرهنگ؟ کجاش؟ این که طبقه متوسط و تحصیل کرده از فشار فرهنگی سیاسی اقتصادی از در و دیوار و پنجره و حتی تونلهای زیر زمینی دارن از مملکت درمیرن؟ وایستن و تاراج مملکت رو نگاه کنن و حاصل دسترنجشون بیاد بره تو جیب سرکار و دوستاتون، به واقعیتی که جنابعالی دوست داری نزدیکتره؟ این که یه فرزند به علت بیماری پدرش تمام برنامه-هاش و حتی خانواده-اش رو داره فدا میکنه تا به پدر پیر و بیمارش رسیدگی کنه؟ بذارتش خونه سالمندان نزدیکتره به ارزشهای خانوادگی شما؟ این که یه زن غیور برای حفظ خانواده-اش بیاد از یه پیرمرد بیمار پرستاری کنه؟ اگه بره خودفروشی کنه بیشتر نماینده فرهنگیه که شما سنگش رو به سینه میزنی؟ بقیه در یادداشت بعدی ...

ehsan

من تعجب میکنم چرا همه ی این آدمهای کوته فکر نادر و سیمین رو میخوان یک نمونه ی خانواده ی ایرانی در دنیا ببینند!!! نادر و سیمین نوعی از خانواده ای رو دارن که نمونه ش تو ایران هم کم نیست ولی انواع و اقسام آدمهای دیگه هم تو ایران زندگی میکنن و همه هم اینو میدونن! کار فرهادی اتفاقا خیلی کار رئال و تحسین بر انگیزیه که داره واقعیات جامعه رو نشون میده! گلدن گلوب و اسکار مطمئنا برای اهداف شوم است درست نشده اند!!!! جواز معتبر هنری هستند که اوباما و کلینتون به کسی نمیدن! خرس نفره ای چی؟ بقیه جوایز چی؟ سلحشور بهتره با عینک فاحشه بینی اش راجع به گلدن گلوب اظهار نظر نکنه چون وقتی به سینمای ایران میگه فاحشه خانه تکلیف سینمای بین الملل مشخصه!

نغمه

سلام مائده جان خیلی وقته که دیگه اهل سینما نیستم. به برکت سفرهای گاه و بیگاه با اتوبوس چشمم به جمال این فیلم روشن شد. از اول ندیدم که بفهمم اسمش چیست. بعدا که در سیما بخش هایی از آن پخش شد، فهمیدم که همین فیلم نامی بوده. همان موقع هم با آقای همسر کلی حالمان در اتوبوس گرفته شد که چه اغراض شومی پشت سر این فیلم وجود دارد. کاملا کاملا کاملا باهات موافقم. تبریک می گویم که حرفت را می زنی بی توجه به آنها که همیشه مخالفت می کنند و نمی خواهند کمی تفکر کنند و لایه های پنهان مسائل را با چشم تیزبین و بصیرت کافی نگاه کنند. خیالی نیست حق همیشه محجور بوده و هست و یاران حق همواره اندکند ولی با کیفیت.

نغمه

اصلاح می کنم: مهجور

کاویان

چه خوب گفتین. موافقم. یاران حقی که شما علمدارش هستین خیلی اندکن و کیفیتشون هم مثل محجور بودنشونه. نه نه غلط دیکته ای نیست. منظورم همون محجور با ح جیمیه. ولی برای صاحب وبلاگ: جایی برای بخث وجود نداره که اظهر من الشمسه قضیه. عجب نبود گر از فرقان نصیبت نیست جز حرفی که از خورشید جز گرمی نبیند چشم نابینا همون که گفتم تعصب کور باعث شده شما فرق فیتیله گردسوز رو با آفتاب درک نکنی.

ehsan

نغمه :"می خواهند کمی تفکر کنند و لایه های پنهان مسائل را با چشم تیزبین و بصیرت..." دوست عزیز! امیدوارم "بصیرت" با عینک بدبینی خلط نشود! چون در این صورت هر چه بصیر تر باشی، بد بین تر میشوی... ضمن اینکه اگر عده ای قلیل خود را متواضعانه بصیر تر از عده ای کثیر بدانند هم "معمولاً" دور از انصاف است

دندانپزشک با تجربه

متاسف شدم وقتی این سطور را خواندم اما وقتی به صدر صفحه نگاه کردم کمی آرام شدم چون دیدم نوشتی دندانپزشک بی تجربه از این حیث تعجب نکردم و ان را طبیعی می بینم چون اصولا انسانهای بی تجربه اینطور نگاه می کنند و علمشان به کارشان نمی آید حالا چرا؟! چون این طبیعی است که وقتی در سطح جهانی یک موفقیت بنام یک ایرانی ثبت میشود، مردم ایران به آن افتخار کنند و شادی نمایند. اگر این افتخار در حوزه های فرهنگی و هنری باشد از آن جهت مردم را شاد تر میکند که می بینند دنیا در برابر موجی که بر علیه ایران به راه افتاده و رسانه های جهانی تلاش میکنند که ایرانی را به دور از هنر و فرهنگ معرفی کنند. صدای پر لطافت مردم ایران که جوهر اصلی مردم این مرز و بوم است وقتی از درون پوسته ای می شکفد و در معرض دید جهان قرار میگیرد، هم در مواجهه با این فضایی که ساخته شده، یک سورپرایز تلقی میشود و هم زبان دل مردم ایران میشود که به دنیا میگویند ما مردم ایرانیم که اصغر فرهادی ها میتوانند فرهنگ و هنر غنی نهفته شده در ذات این ملت را به نمایش بگذارد.

دندانپزشک با تجربه

بعلاوه فیلمی که همه بازیگران آن مقیم ایران هستند و در این کشور در بعد اتقلاب فیلمسازی یاد گرفتند و در کنار مردم ماندند و فیلمی ساختند که از همین سیستم دولتی مجوز اکران گرفت و مورد استقبال مردم بود و در نهایت مدارج طبیعی رشد خود را با اتکا به تلاش کارگردان و بازیگران و عوامل تهیه طی کرد و... چه گناهی کرده که موفق شده و جایزه گرفته؟ اگر به فرهنگ تاخته شما همان موقع که می تاخت جلوش را میگرفتید شما و البته دوستان همفکرتان مه این ابزارها را خوب می شناسید!!! سینمای ایران سالهاست که از بهترین های دنیا است. در همه مقوله ها حرف و سخن دارد. افکار و اندیشه های مختلف در آن حوزه تجربه فیلمسازی کرده اند. مربوط به قشر و گروه خاصی نبوده. نهادهای دولتی در بهترین صورت مزاحم آنها نبوده اند و با اتکا به ذهن حلاق و هنر دوست و هنر شناس خود رشد کرده اند.این را اگر مدیران دولتی قدر نشناسند، عرض (ارز) خود می برند. بی خیال مهم نیست دکتر

ehsan

نامه پیمان معادی به اصغر فرهادی: خواندنش خالی از لطف نیست http://news.gooya.com/politics/archives/2012/02/136468.php