عینکی

روزنوشت های یک دندانپزشک بی تجربه

"چگونه جذاب درس بدهیم"

این روزها درس میخوانم با دی وی دی های تصویری کلاسهای پارسال.

 

سه تا درس را خوانده ام. با چهار تا استاد. تمام نشده. ولی واقعا فرق هست بین درس دادن اساتید.

یکی از استادهاست که خیلی خوب درس می دهد و البته در 10 جلسه ای که درس داده بود حتی تکنیک های بهتر درس دادن را هم درس میداد ! پاور پونیت هاش غوغاس. حتی نوع وارد شدن اسلاید به صفحه هم آدم رو بیدار می کنه و تنوع داره. هم روی سن راه میره هم بین ردیف های کلاسا

یکی از استادها خوب درس میده ولی جوری برخورد می کنه که وای چه کلاس داغونیه و هیچی بلد نیستن! و از روی متن ورد جزوه ش درس میده! البته این قدر راه میره و صداش رو تغییر میده و شوخی مرتبط می کنه که همه بیدار بمونن.

یکی هم که آه! یعنی حتی از رووی جزوه ش میخونه و درس میده.اسلاید ها کلا روو هوا. زشت.یعنی نفسم بند میاد تا یک ساعت  و نیم کلاساش تموم شه! در ضمن سرجاش ثابته از پشت میز تکون نمیخوره.

 

یک استاد هم کلاسش صوتی بود. البته مطلبش فهم و تحلیل میخواست خیلی خواب نمیومد سراغ آدم.

 

 دانشجو که بودم برایارتودنسی می رفتم پیش یکی از اساتیدمون. می دونست دلم میخواد حتما برگردم به دانشگاه. و می دونست درس میدم هم تو مدرس هم خصوصی. 

بهم گفت از همین الان به فکر تکنیک های یاد دادن باش . گفت ما بعد انقلاب فرهنگی درسمون تموم شد همه مون یهو استاد شدیم و لزوما بلد نیستیم خوب درس بدیم و این خیلی مهمه.

راست می گفت من الان بچه نیستم و می فهمم که باید پای این درسا بنشینم و می شینم ولی استادی که خوب درس میده حتی موقع دوره کردن آدم بیشتر یادش می مونه درسش رو. 

میگما برای اساتید دانشگاه دوره های "چگونه جذاب درس بدهیم" نمی ذارن؟

   + مائده ; ۱٠:۳٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٥/٢٤
    پيام هاي ديگران ()